Login Witaj w portalu HANUMAN.pl
14.11.2018, godz. 11:08
Wyślij znajomemu Wersja do Wydruku

Zmarł Ravi Shankar...

Strasznie smutna wieść. Zmarł pandit Ravi Shankar, uczeń Allauddina Khana, był jednym z największych muzyków XX wieku. Jego dokonania w dziedzinie gry na lutni długoszyjkowej zwanej sitarem były najwspanialsze na tle innych wielkich sitarzystów indyjskich. Jeszcze większe były osiągnięcia pandita Raviego Shankara w dziedzinie kompozycji na ten instrument... Nawiązywał on do najpiękniejszych pokładów północnoindyjskiej muzyki klasycznej, swoją stylistykę opierał na wiedzy winistów (wina - cytra indyjska, znana od conajmniej 2000 lat) z ośrodka w Rampurze, którzy wiedli swoje rodowody od samego Miyana Tansena, takiego indyjskiego J.S. Bacha, który żył w XVI wieku i przyjaźnił się z cesarzem Akbarem, grając na jego dworze w Agrze. Był zwany jednym z dziewięciu klejnotów tego dworu. Wielki skr... zypek Jehudi Menuhin stawiał talent Shankara na równi z geniuszem Mozarta. Sądzę, że miał rację. Umarł jeden z największych artystów, jakiego nosiła ziemia za swojego życia. Podobnie jak jego mistrz Allauddin Khan, twórca tzw. Maihar Gharany, muzułmanin, który stał się głównym kapłanem bogini muzyki, Saraswati w Indiach, był Shankar na swój sposób wolnomyślicielem. Ravi Shankar, choć pochodził z warny braminów i wywodził się z ultratradycjonalistycznego miasta Varanasi, jednego z najświętszych dla hinduistów, chętnie współpracował z wybitnymi muzykami europejskimi. Od mistrzów muzyki klasycznej, takich jak Menuhin, czy Rampal, po Beatlesów, Coltrane'a i wielu innych. Shankar obok swej wielkości w Indiach zyskał też sławę ikony lat 60-ych, ikony pozytywnej, gdyż nie był żadnym fałszywym guru, ale wielkim artystą. Będzie mi ogromnie brakowało jego nagrań!

Wyślij znajomemu Wersja do Wydruku

Umarł Asad Ali Khan

14 czerwca 2011 odszedł Ustad Asad Ali Khan, jeden z największych indyjskich muzyków, ostatni w pełni wykształcony mistrz rudra winy. Pomimo tego, iż był wielką gwiazdą, żył on bardzo skromnie i z radością poświęcał swój czas, aby gościć osoby ciekawe muzyki indyjskiej. Jego płyty, których niestety nie jest tak wiele, jak wiele ich być powinno, należą do absolutnie szczytowych dokonań sztuki ragi. Trudna sztuka gry na rudra winy, wzorzec dla całej instrumentalnej muzyki Północnych Indii, straciła jedynego człowieka, który w pełni piastował jej tradycję. Więcej o śmierci wielkiego artysty i człowieka na http://www.deccanherald.com/content/168721/rudra-veena-exponent-ustad-asad.html

Wyślij znajomemu Wersja do Wydruku

150 Rocznica Urodzin Rabindrantha Tagore

Od Maja 2010 roku trwaja światowe obchody 150 rocznicy urodzin Rabidrantha Tagore, Noblisty z 1913 roku, wielkiego poety, światowej sławy pedagoga, artysty i filozofa. W wielu miejscach na całym świecie dzieję się ciekawe wydarzenia związane z tą nadzywczaj inspirującą postacią. W miarę możliwości będę zamieszczał informacje na ten temat.

Pozdrawiam,

Grzegorz Okraszewski

Wyślij znajomemu Wersja do Wydruku

Świadomość historyczna

Uwaga! Ten artykuł Grzegorz Okraszewski tylko zamieścił! Autorem jest William H. Deadwyler. Artykuł pierwotnie ukazał sie w nieregularniku Wisznuwędrowanie, porusza kwestię oglądu współczesnych na świat vs oglądu świata w tradycji wedyjskiej, w aspekcie wisznuizmu bengalskiego. Zachęcam do lektury!

Tłumaczenie: Albert Rubacha, na podstawie tekstów opublikowanych w ISKCON Communications Journal, No. 2 July-December 1993 (część 1) oraz vol.3,no1, June 1995 (część 2)

 

ŚWIADOMOŚĆ HISTORYCZNA

Uwaga tłumacza: Niniejsza rozprawa pierwotnie skierowana była i jest zwrócona w swej wymowie do szczególnego środowiska: kręgu krysznaitów z ISKCON-u głoszących idee bhakti. Jako taka posiada więc wydźwięk misyjny o czym można przekonać się w drugiej części tekstu. Dla nas stanowi ona przyczynek do podjęcia badań nad pewnym światooglądem. Do rozpoznania na ile możliwy czyn jest utwierdzony w prawdzie, by nie stał się zarzewiem cierpienia. Szereg postawionych pytań i udzielonych odpowiedzi posłuży nam jako podstawa do dalszych pytań i odpowiedzi na obszarze idei i ich wpływu na rzeczywistość zastaną. Taka postawa wynika bowiem z założenia, że sposób widzenia rzeczy określa działanie. Zatem zaczynamy od takich pytań: Jaką ewolucję przeszło nasze widzenie świata w ciągu dziejów, jeśli przeszło, i czy ewolucja ta nie dowodzi samoujawniającej się oczywistości świadomości historycznej ? Jeśli świadomość historyczna stanowi przypadłość postępu dziejowego, jak się ma owa przypadłość do świadomości ahistorycznej ? Jak jawi się świadomość ahistoryczna ? Czy uzdrowienie myślenia tkwi w poprawie wersji Łańcucha Bytu i ponownym jego przedłożeniu ogółowi? Jeśli tak, jak winno przedstawiać się takie przedłożenie w świecie niechętnym ahistorycznym tezom ?..(al)

Wyślij znajomemu Wersja do Wydruku

Światowy Dzień Jogi 2011

Wiadomości

Światowy Dzień Jogi to obchodzone od 2007 roku dni, w ramach których odbywają się bezpłatne praktyki jogi prowadzone przez nauczycieli różnych szkół i stylów jogi na całym świecie. Mają za zadanie jednoczyć ludzi i wspierać działania ukierunkowane na poszanowanie praw człowieka i pomoc akcjom humanitarnym.

W tym roku również w Opolu odbędzie się wspólna praktyka, 30 stycznia o godzinie 11.00 rozpoczniemy ćwiczenia na sali gimnastycznej Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu przy ul. Osmańczyka.

Akcja ma na celu stworzenie 24 godzinnego maratonu praktyki jogi, we wszystkich strefach czasowych dokładnie o tej samej godzinie rozpoczną się ćwiczenia. Zajęcia są bezpłatne, jednak osoby chętne uiszczając dobrowolną opłatę wspierają program budowy studni w Etiopii realicowany przez UNICEF.

Serdecznie zapraszam do wspólnej praktyki i włączenia się do łańcucha energii jaka powstanie 30 stycznia na całym świecie pod wpływem naszych ćwiczeń.

Osoby, które posiadają swoje maty proszone są o ich zabranie.

Więcej o akcji na: http://www.worldyogaday.net

Wyślij znajomemu Wersja do Wydruku

Pandit Dalchand Sharma uhonorowany przez Delhijczyków

Wielki mistrz pakhawaju, starożytnego bębna Indii, został uhonorowany zaszczytnym tytułem "Delhi Ratna". Więcej o tym w "The Hindu":

 

http://www.thehindu.com/todays-paper/tp-features/tp-fridayreview/article928126.ece

 

Artykuł o Pandicie Dalchandzie Sharmie znajduje się też w dziale forum "Muzyka Indii", na samym początku. Z niego kilka linków prowadzi do nagrań Dalchanda dostępnych w sieci, w galerii zaś można znaleźć zdjęcia muzyka i kolejne nagrania.

Wyślij znajomemu Wersja do Wydruku

Niebawem nowe wystawienie Chitry

W ramach festiwalu Larpów, RPG i fantastyki "Inne Sfery", organizowanego w dniach 24 - 26 września 2010, w MDK "Światowid" na Biskupinie we Wrocławiu, koło pętli tramwajów 2,10, odbędzie się przedstawienie "Chitry" Tagora w inscenizacji Ady Bieli, w sobotę (25.IX.2010, o godzinie 16.00.). Mój referat "Dwie wielkie bitwy hinduskich bogów i herosów. Lanka i Kurukszetra" odbędzie się dzień wcześniej (24.IX.2010) o godzinie 21.00. Następnego dnia o 14.00 będę miał też wykład zatytułowany "Fantastyczna epopea bogini Durgi".  Informacje o innych wydarzeniach na "Innych Sferach::

http://is.wielosfer.pl/program-2/blok-naukowy/

 

Fragmenty muzyki do spektaklu Chitra wraz z odgłosami próby w formacie cd - audio do pobrania:

http://www.przeklej.pl/plik/proba-chitry-3-190910-wav-0020ug2mgal03sp

http://www.przeklej.pl/plik/dance-of-chitra-by-jacek-tabisz-190910-wav-0020ue4mpal03sp

 

Więcej - idź dalej.

Wyślij znajomemu Wersja do Wydruku

Brave Festival.

Wczoraj. 2 czerwca 2010, rozpoczął się Brave Festival. Będzie on trwał do 9 czerwca. Tegoroczna edycja poświęcona jest mocy słowa, zaklinaczom. Przyjadą wibitni artyści światowej sławy i przedstawiciele wymierających, niemal zapomnianych tradycji sięgających daleko w przeszłość. Program dostępny jest na: http://www.bravefestival.pl/ . Z indyjskich akcentów polecamy film "The Shape of Water" mówiący o kobietach w Indiach w sposób nietypowy i intrugujący, oraz ceremonię zaratustrian, wyznawców ognia stanowiących parsyjską mniejszość w Iranie i Indiach - więcej na stronie - http://bravefestival.pl/index.php/pl/program/wydarzenia/zartustrianie .

Wyślij znajomemu Wersja do Wydruku

Wykład Alicji Łozowskiej o rzeźbie hinduistycznej.

14 czerwca 2010 roku, o godzinie 18.30, w Instytucie Historii Sztuki (ul. Szewska 36, s. 306) we Wrocławiu odbiędzie się wykład Alicji Łozowskiej zatytułowany "Rzeźba hinduistyczna. Kanony przedstawień bogów i innych postaci". wraz z pokazem zdjęć. Alicja ostatni rok spędziła na studiach na prestiżowym Uniwersytecie w Agrze, gdzie obok zajęć poświęconych językowi hindi kładzie się ogromny nacisk na sztukę indyjską.

Wyślij znajomemu Wersja do Wydruku

Wystawienie 'Chitry' Rabindranatha Tagora w reżyserii Ady Bieli.

12 czerwca 2010 roku, o godzinie 19.30, w sali 204 Instytutu Historii UWr. (ul. Szewska 49) zostanie wystawiony dramat Rabindranatha Tagora "Chitra" w reżyserii Ady Bieli. Rolę Chitry zagra Ada Biela, Ardżuny - Tomasz Jeznach, Madany - Marta Zienkiewicz, Vasanty - Kaja Bryx, wieśniak - Jakub Tabisz. Spektaklowi towarzyszyć będzie muzyka w wykonaniu Jacka Tabisza, za światło odpowiedzialny będzie Jakub Tabisz. Wstęp wolny.  

Wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń

Translator

 • Arabic
 • Bulgarian
 • Catalan
 • Chinese Simplified
 • Chinese Traditional
 • Croatian
 • Czech
 • Danish
 • Dutch
 • English
 • Filipino
 • Finnish
 • French
 • German
 • Greek
 • Hebrew
 • Hindi
 • Indonesian
 • Italian
 • Japanese
 • Korean
 • Latvian
 • Lithuanian
 • Norwegian
 • Portugese
 • Romanian
 • Russian
 • Serbian
 • Slovak
 • Slovenian
 • Spanish
 • Swedish
 • Ukrainian
 • Vietnamese

Migawka z Galerii

Co nowego

ARTYKUŁY

Brak nowych artykułów

KOMENTARZE ostatnich 7 dniach

Brak nowych komentarzy

MEDIA GALLERY Ostatnie 7 Dni

No new media items

Kto jest Online

Gość: 4